Lidköping, vilken fest

24 08 2013
Kultur & Porslinsfestival i Lidköping 22-25 augusti

Kultur & Porslinsfestival i Lidköping 22-25 augusti

Vi tycker att Lidköping, är en av Sveriges trevligaste städer att komma till. Vi har varit här många, gånger, kanske femton – tjugo, men aldrig som nu,  på festivaldagarna. Vilken folkfest i det underbara vädret. Lika mycket människor ute, som på Drottninggatan i Stockholm.

Rastplatsen på väg ut mot Götene.

Rastplatsen på väg ut mot Götene.

Vi kom hit fredag kväll och stannade på rastplatsen alldeles utanför stan på vägen mot Götene. Här har vi sovit gott ett par gånger tidigare. Finns det så här bra platser att stanna på, gör vi det och äter en bit god mat för pengarna i stället för att stanna på ställplatser och campingar. Här finns en hög uppbyggd jordvall, mellan vägen och rastplatsen, som gör att det blir tyst inne i bilen.

Vi körde in och parkerade på Rörstrands parkering bakom förra fabriken.

Vi körde in och parkerade på Rörstrands parkering bakom förra fabriken.

Vi har så bra plats att vi kommer att sova över där vi parkerade. Men snälla nå´n vad är det för kö här?, sa jag till Birgitta. Jag gick fram till slutet av kön och frågade, varför stå du i kö här? Kön var då minst 100- talet meter lång. Jo svarade personen i fråga, ”Vi står i kö för att fika”, för fika?, svarade jag,. Ja sa mannen, ”Vi får fika för 25:- och då får vi en Mon Ami mugg, Rörstrand, på köpet” (Värde cirka 179:-) Jag gick vidare, för Mon Ami muggar har jag gott om på lagret hemma.

Inne på Rörstrand Outlet var det mycket mera folk idag än det brukar vara.

Inne på Rörstrand Outlet var det mycket mera folk idag än det brukar vara.

Jag har alltid varit intresserad av glas & porslin. Professionellt har jag jobbat med glas & porslin sedan slutet av 80- talet. Idag är Fiskars – iittala – Rörstrand vår näst största leverantör i företaget. Jag glömmer aldrig när jag på 80- talets början, var in till en glas- & porslinsaffär på fina gatan i Jönköping. Jag skulle köpa en  en kaffeservis, som present till Birgitta.  Jag köpte en ganska originell modell av Rosenthal. Jag läste dock tankarna, på de två äldre damerna i butiken, ”En kar… till att köpa porslin”. Alla som varit hemma under årens lopp, har beundrat servisen.

Trevligt att se Origo uppdukat, på vårt lager är det en kartong i ett höglager.

Trevligt att se Origo uppdukat, på vårt lager är det en kartong i ett höglager.

Delicato har en Outletbutik i anslutning till Rörstand Outlet

Delicato har en Outletbutik i anslutning till Rörstand Outlet.

Jag har läst och skrattat lite smått, när jag sett mina bloggvänner besöka Delicato Outlet på andra platser. Vi själva har ju (nästan) allt detta på lager i företaget.

Tidigare gick man in i en dörr här, nu är det öppet rakt in till baksidan

Tidigare gick man in i en dörr här, nu är det öppet rakt in till baksidan.

Torggatan mella torget och Rörstrand Outlet

Torggatan mellan torget och Rörstrand Outlet.

Aldrig tidigare har jag sett så mycket folk ute på stan i Lidköping, vilken feststämning det var på stan.

Folkfest!

Folkfest och Torgatan kantas av utställare och hantverkare.

Uppe vid Rådhustorget.

Uppe vid Rådhustorget.

Folkfest.

Folkfest vid Rådhustorget.

Rådhustorget var överfullt av torgknallar och besökare.

Rådhustorget var överfullt av torgknallar och besökare.

Sitt så tar jag kort på er, sa den trevliga bordsgrannen på Rådhuscaféet

Sitt så tar jag kort på er, sa den trevliga bordsgrannen, på Rådhuscaféet.

Så mycket vackra planterade blommor och  blommor till salu på torget

Så mycket vackra planterade blommor och blommor till salu på torget.

Blomsterrabatt vid Rådhuscaféet.

Blomsterrabatt vid Rådhuscaféet.

Blomsterrabatt vid Rådhuscaféet.

Blomsterrabatt vid Rådhuscaféet.

Tillbaka på Delicato Outlet handlar till och med Birgitta ett par sorters kakor.

Tillbaka på Delicato Outlet handlar till och med Birgitta ett par sorters kakor.

"Leksakskakor i Muminboden"

”Leksakskakor i Muminboden”.

Lunchbuffé hela dagen till klocka 21 i afton.

Lunchbuffé hela dagen till klockan 21 i afton.

Ingen jätte buffé, men riktigt gott var det.

Ingen jätte buffé, men riktigt gott var det.

Det blev en riktigt trevlig helg i Lidköping. Enligt traditionen blir det nog ytterligare en fika på stan i morgon söndag och så ett besök på Husvagns-Svensson innan vi kör hemåt igen.


Åtgärder

Information

10 responses

24 08 2013
Anki

Ser att ni trivs som fiskar i vattnet 🙂 Trevligt med festival… om man gillar sådana tillställningar… där är vi nog också ganska olika. Själv har jag tillbringat hela dagen i skogarna runt Skärblacka och Vånga för att få ihop svamp till morgondagens utställning 🙂
Ha det gott!
Kram

24 08 2013
Matts Torebring

Just hösten, i år är det inte höst ännu, behöver man ett resmål. Nu är det fortfarande sommar, men ack så trevligt det blev i Lidköping. Vi har varit här så många gånger, så det var kul att se stan från en annan sida. Kram.

24 08 2013
Lennart

Sicken fest!
Ytterligare en plats att besöka vid rätt tid!

Kram

25 08 2013
Matts Torebring

Visst måste man åka till Sveriges trevligaste stad när det är fest där. Kram

25 08 2013
Kors och Tvärs

Så trevligt ni haft! Har allt tänkt på er och ert blåa parasoll, när jag mumsat på de godsaker vi köpte i Delicato outlet i Insjön 😉
Kram

25 08 2013
Matts Torebring

När jag tog hem min första kartong, med 50 styck ”russinmuffins”, för snart 40 år sedan, tyckte jag det var fest, tills jag kom till nummer 26 i kartongen, sedan var de inte goda längre. Med andra ord vi har för stora förpackningar av det mesta. Här fanns ett par sorter vi inte har i sortimentet och i små förpackningar. Kram

26 08 2013
Elisabeth

Vilken folkfest! Såg verkligen trevligt ut! Frestelser både för öga och gom! Kram Elisabeth

26 08 2013
Matts Torebring

Visst är det roligt att komma och hälsa på när det är liv och rörelse i stan, som det var denna gången. Kram.

26 08 2013
Deciree

Härligt med partaj:-) Det har vi också haft här i Moseldalen..överallt var det vinfester:-) Jag gillar att fota och filma när det härnder nåt:) Men du…Delicato är supergott..haha. Kram

26 08 2013
Matts Torebring

Visst är det jätte roligt att komma till platser, som både ni och vi och det är fest i stan. Delicato gick en massa miljoner med förlust förra året. Nu kommer sällan nyheter för ekonomin bromsar. Kram.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s
%d bloggare gillar detta: